Aproape 400 de persoane lucreaza pentru compania lui Bill Gates in cele trei filiale din tara noastra: doua in Capitala si una in Timisoara. 90% dintre ei sunt romani, iar media de varsta este de doar 28 de ani. La ora 10 dimineata, in sediul principal din Piata Presei Libere, am gasit la birou doar vreo 30 de persoane. Si asta pentru ca angajatii pot sa-si stabileasca intalnirile si in afara biroului. Iar atunci cand sarcinile lor nu necesita mersul la birou, isi fac treaba de acasa. Totul se face pe internet, ca doar vorbim despre una din cele mai mari companii de IT din lume.
“Microsoft prefera stilul relaxat pentru ca angajatii sa poata fi creativi si sa-si indeplineasca sarcinile cu succes”. Sunt curios cati dintre angajatii de aici “se dau” pe fulgerica.com – ca metoda de relaxare. Pe unul dintre ei il cunosc, o face aproape zilnic. 😀
» Read the rest of the entry..


















