Fulgerica Nobody is Perfect, I am Nobody

Limba noastra e o comoara

Limba romana e atat de bogata incat am exportat-o pe banda rulanta. Ne-am aventurat in a face un top al denumirilor internationale care, fara sa stie purtatorii, sunt… d’ale noastre, neaose, suculente si pline de inteles.

1. Pe primul loc, bineinteles, ce alt nume ar putea figura decat renumita statiune croata Pula. Am intalnit persoane care isi fac concediile in Pula (inclusiv oameni care chiar merg in Croatia pentru asta).

Link

2. Tot Pula se numeste si moneda oficiala a statului african Botswana. Prin asta se explica saracia lucie din savana…luand in calcul faptul ca populatia e preponderent feminina, se ajunge la cateva subdiviziuni de Pula pe cap de locuitor. Cursul de schimb il gasiti la urmatoarea adresa:
Link

3. In alte zone de pe continentul african, oamenii o duc si mai rau. Daca botswanezilor le e de ajuns o Pula pentru a-si asigura traiul (mai ales ca-s negri, si stim noi ce se
vorbeste despre ei), 3,4 milioane de mozambicani locuiesc in regiunea Nampula, avand capitala in orasul cu acelasi nume.

» Citeste mai departe..

Links - 21.05.2008

  • Video: Sincron de pumni urmat de sincron de piruete – link [fun/wtf] thx to Emil
  • Poza: Simona Senzual nu se spala – link [wtf/hot]
  • Blog Post: Cumperi sau stai cu chirie?link [interesant]
  • Video: StarCraft Ghost Opening cinematic – link [amazing/interesant]
  • Poze: Fire de nisip la microscop – link [amazing]

Inca una din Buzesti

No comment!

Cei care nu inteleg despre ce este vorba sa traga un ochi aici.

» Citeste mai departe..

Cocalari vs. Emo doar la OTV

Nu ne luam de OTV ca sunt o televiziune de rahat sau de moderatorul urmatoarei emisiuni ca s-a ingrasat ca un porc in ultimii ani. Nu! Eu doar ma intreb daca romanii isi dau sau nu seama ca toate show-urile astea ieftine sunt niste fake-uri jenante. Pun pariu ca la inceputul emisiunii li s-a zis emotivilor astora sa se ia un pic la harta ca poate le iese de un suc. La 1.19 euro/sms si la cate sms-uri se trimit intr-o emisiune, parca ar merge sa te faci un pic de kkt si sa sustii ca esti cocalar sau mai nou, emo si sa incepi sa haituiesti pe ceilalti invitai folosind un limbaj tipic bucurestean (apelative ca “fratica” “fratiorul meu” “nenica”….etc) 😉

» Citeste mai departe..

Se cauta bloggeri

We are looking for a charismatic blog writer with a nose for offbeat news.

Nu e de mirare ca fenomenul “blog” se face din ce in ce mai simtit cam in toate domeniile. De exemplu Becks – berea pe care o stiti cu totii – ofera un post de blogger pentru site-ul lor oficial. Ce mai asteptati? 🙂 Postul e in Amsterdam, Olanda – o tara minunata pe care o planui sa o vizitez cat de curand cu ocazia veunui Sensation. 😉
Link

Gary Kasparov si un penis zburator

Fostul campion mondial la sah si actualul politician rus, Gary Kasparov, tinea un discurs undeva in Rusia. Dintr-o data un sunet stanjenitor rau de tot a inceput sa se auda venind din spatele incaperii, chestie ce ii pune in alerta pe badigarzii sai. Daca mai cititi inca o data titlul o sa va dati seama despre ce era vorba. Se pare ca rusii au simtul umorului insa badigarzii aia nu prea.

🙂

» Citeste mai departe..

 Links - 20.05.2008

  • Poze/Video: Asa arata planeta Marte? – link [amazing]
  • Video: Tocmai ea ii vrea mai mari – link [wtf/hot]
  • Poza: Daca esti mamica unui copil de 16 ani, sa nu iei niciodata pastile de dormit – link [fun/wtf] thx to vtx
  • Site: Ne caracterizeaza discretia, respectul si promptitudinealink [fun] thx to pui
  • Video: Asa ar trebui sa arate “Stirile de la ora 5” pe la noi – link [fun] thx to Emil

Is it a bird? A plane? No, it’s a….spuneti voi..

Ia sa vedem noi cine a fost bun la Zoologie cand era mic!? Mai jos aveti un fel de ceva/gandac vazut la Belin – judetul Covasna in timp ce ma aflam la o partida de pescuit (unde da, am prins vreo 8 kile! Unul din ei avea ochiul cat pumnul… bla bla..) Monstrul a sosit langa noi, adus de o vrabiuta in cioc, tocmai de aceea este decedat si un pic crapat.

No ia sa vedem, ati pus vreodata asa ceva in insectar? Recunoasteti personajul? Daca da, vreau detalii ca eu nu am vazut vreodata asa ceva. Btw, pozele sunt facute cu frumosul meu Canon EOS 400D si au iesit magnific. 😉

img_0698.jpgimg_0695.jpg

(click pentru varianta inteligibila)

» Citeste mai departe..

Links - 19.05.2008

  • Video: Un restaurant in care la bucatarie nu s-a schimbat uleiul inca din 1912. Oare asta e secretul americanilor? – link [wtf]
  • Poze: 8 luni si 17 kg – Muaica mia cata’ orezaru’! – link [amazing/fun/wtf]
  • Video: He’s eating my brains. I can feel it – link [amazing/wtf]
  • Video: Evolutia telefoanelor mobile (1985 – prezent) – link [interesant/tech]
  • Blog post: Locul rablelor este la cimitir nu în parcarelink [interesant]

Links - 18.05.2008

  • Stire/Video: Spalatoria in bikini – pe la noi exista asa ceva? – link [interesant]
  • Poza: Doi melci – link [amazing]
  • Video: Uitati aici maiestrie! – link [amazing]
  • Video: E ceva de ras la faza asta? – link [fun]
  • Stire/Video: Tipa asta doneaza sange ca sa aiba bani de benzina. Oare cati fac asta in Romania, tara cu cea mai scumpa benzina din Europa!? – link [wtf]

website statistics

Creative Commons License
Personal blog by fulgerica is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Romania License.